اخبار فروشگاه

معرفی چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال نوعی چاپ برنامه ریزی شده است که برای کارهای چاپ فوری و در تعداد کم کاربرد دارد. چاپ دیجیتال چاپی است که برای خدمات فوری چاپ و تعداد کمتر از ۱۰۰۰ عدد مانند چاپ فوری کاتالوگ و چاپ سریع بروشور و چاپ دیجیتال کارت ویزیت کاربرد دارد. دستگاه چاپ دیجیتال اغلب به دو صورت چاپ دیجیتال لیزری و چاپ دیجیتال جوهر افشان هستند. قیمت چاپ دیجیتال اغلب از تعرفه چاپ افست برای چاپ فوری کاتالوگ در تیراژ پایین بیشتر است. از خدمات چاپی که با چاپ دیجیتال انجام می شوند میتوان به چاپ کاتالوگ ، چاپ بروشور ، چاپ کارت ویزیت ، چاپ استند ، چاپ تراکت اشاره کرد.

چاپ دیجیتال به روشهای چاپ از تصویر مبتنی بر دیجیتال به طور مستقیم به رسانه های متنوعی اطلاق می شود. یعنی، مستقیماً از پرونده PDF شما طرح مورد نظر به دستگاه فرستاده می شود، بنابراین هیچ  نیازی به استفاده از هیچ  نوع صفحه ای برای اعمال طرح بر روی سطح مورد نظر نیازی نیست نتیجه این امر سبب می شود تا در زمان چاپ نیز صرفه جویی شود چراکه نیازی نیست تا برای اعمال طرح های جدید صفحات را جایگزین و دستگاه را مجددا تنظیم کنید.

از مزایای چاپ دیجیتال می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • زمان سریعتر چرخش
 • قابلیت چاپ کمتر
 • چاپ با کیفیت بالا در ضمن حفظ هزینه کم برای هر واحد
 • امکان تهیه آسان اثبات چاپی

یکی از اشکالات احتمالی چاپ دیجیتال، این است که نسبت به روشهای سنتی چاپ افست، هزینه بیشتری در هر صفحه دارد، اما این قیمت معمولاً با اجتناب از هزینه تمام مراحل فنی مورد نیاز برای ساخت صفحات، جبران می شود. همچنین، با وجود دیجیتال، ممکن است برخی از جزئیات تصویر زیبا در بیشتر فرآیندهای چاپ دیجیتال تجاری از بین بروند. با این حال، در اکثر موارد، جوانب مثبت بسیار بالاتر از موارد منفی هستند و با پیشرفت تکنولوژی چاپ دیجیتال، تفاوت در کیفیت چاپ بین دیجیتال و آنالوگ کاهش می یابد.
در چاپ دیجیتال می توانید در هر مرحله از چاپ تغییرات را در کوتاه ترین زمان و بدون صرف هزینه اضافی اعمال نمایید و از آنجا که هیچ صفحه دائمی برای مقابله با انعطاف پذیری در این متد وجود ندارد، اگر معلوم شود خطای املایی یا طراحی روی اثبات چاپی وجود دارد، می توانید قبل از ادامه کار چاپ، پرونده را به راحتی اصلاح کنید. از این طریق بسیار انعطاف پذیر است.

صرفه جویی در نیروی کار و افزایش توانایی ماشین های دیجیتال به این معنی است که چاپ دیجیتال به جایی رسیده است که می تواند توانایی فن آوری چاپ افست چاپ را برای چاپ کارهای بزرگتر مطابقت دهد.

ما به سرعت و به هر طریق ممکن به عصر کاملاً دیجیتالی منتقل می شویم. چاپ دیجیتال به سرعت در حال پیشرفت است و فناوری به طور مداوم در حال پیشرفت است.

اگر صاحب یک تجارت هستید و به کار چاپی احتیاج دارید، چاپ دیجیتال به احتمال زیاد راهی است که می تواند به شما در دستیابی به سرعت و بهره وری حداکثری کمک نماید.

چاپ دیجیتال، یک مفهوم یا یک فن آوری؟

زندگی همه ما پر از اوقات دیجیتال شده، اما ایا می دانید چاپ دیجیتال کجای این دنیا قرار دارد و به چه شیوه هایی می توانید روی اجسام چاپ بزنید و از آن لذت ببرید. پس از حدود ۲۰ سال از ورود اولین چاپگر دیجیتال رنگی با قابلیت ارائه خدمات به مشتریان بازار چاپ و تبلیغات به ایران، همچنان در محافل حرفه ای و آکادمیک مرتبط با صنعت چاپ با این گوناگونی روبرو میشویم که در زیر به بعضی از آنها پاسخ می دهیم.

به گفته اپسون، آینده چاپ، بسته بندی، مد و همه چیز در مورد سفارشی سازی است و مشتریان می خواهد همه چیز دقیقا مطابق میل آن ها باشد، از چاپ ها و رنگ هایی که برای پوشیدن انتخاب می کنیم تا در واقع اندازه و شکل مناسب ما باشد، بنابراین دستگاه های چاپ غیرمنعطف نمی توانند پاسخ مناسبی به این نیاز باشند و اینجاست که چاپ دیجیتال اهمیت خود را نشان می دهد.

چاپ دیجیتال انعطاف پذیر بوده، کاملا قابل سفارشی سازی بر اساس نیاز های کاربر است و در کوتاه ترین زمان می توان به بهترین تغییرات دست یافت.

دستیابی به محصول مورد نظر در کوتاه ترین زمان و سفارش سازی محصولات در دوران رسانه های دیجیتال و اجتماعی به شدت مورد توجه مصرف کنندگان قرار گرفته اند و در صورتی که با استفاده از متد های سنتی چاپ دستیابی به رضایت مشتریان و نقطه تحویل به طور معمول حدود 6 ماه می رسد و این چیزی نیست که برای مصرف کنندگان خوشایند باشد. به طور خلاصه، مصرف کنندگان می خواهند بتوانند اکنون محصولات موردنظرشان مثل پوشاک را “ببینند” و در واقع بلافاصله آنها را “خریداری” کنند. طراحان و تولیدکنندگان به ناگزیر می خواهند از این حرکات سود ببرند بنایراین به متدی نیاز دارند تا بتوانند در کوتاه ترین زمان به رضایتمندی مخاطبان خود دست یابند و این تنها پاسخ مناسب به این نیاز چاپ دیجیتال خواهد بود.
در انتهای پاسخ به این سوال که آیا چاپ دیجیتال صرفا یک مفهوم است یا فن آوری باید بدانید عصر، عصر دیجیتال، سرعت و تغییرات است و این متد های دیجیتال هستند که در آینده پیشرو خواهند بود، کمی هوش مصنوعی و رباتیک را با هم مخلوط کنید و به متد دیجیتال اضافه نمایید، بی نظیر خواهد بود، درک سلیقه کاربران به کمک هوش مصنوعی و اعمال طرح های مورد نظر در کوتاه ترین زمان به وسیله چاپ دیجیتال و این همان چیزی است که آینده به آن نیاز دارد، یک متد چاپ سریع و انعطاف پذیر.

انواع چاپ

چاپ دیجیتال

این روش چاپ به دلیل خروجی های با کیفیت و روند چاپ سریع ، رواج بیشتری پیدا می کند. در چاپ دیجیتال نیازی به تهیه صفحات نیست. همچنین لازم نیست فرآیند راه اندازی مانند چاپ افست را طی کنید بنابراین باعث صرفه جویی در انرژی و نیروی انسانی زیادی نیز می شود. علاوه بر این ، در این روش مواد زائد شیمیایی و کاغذی کمتری وجود دارد زیرا جوهر و تونر توسط کاغذ جذب نمی شوند بلکه فقط در سطح باقی می مانند.

چاپ افست

این روش همچنین به عنوان چاپ لیتوگرافی افست نامیده می شود ، این روش برای اجرای پرینت با حجم بالا یک انتخاب عالی است. چاپ افست در بین کلیه خدمات چاپ بهترین کیفیت چاپ را دارد. از صفحاتی که از طریق آب و بعد از آن جوهر استفاده می شود ، استفاده می کند. اتفاقی که رخ می دهد این است که جوهر به جاهایی که متن و تصاویر وجود دارد می چسبد. از طرف دیگر آب به فضای خالی یا نواحی غیر تصویر صفحات می چسبد. یک نقطه ضعف این است که پس از قرار دادن طرح در صفحه ، اشتباهات به راحتی قابل تغییر نیست.

فلکسوگرافی

آیا تاکنون فکر کرده اید که چسب کیسه های پلاستیکی و مواد غذایی چگونه است؟ فلکسوگرافی خدمات چاپی است که وظیفه آن را برعهده دارد. به دلیل تطبیق پذیری و توانایی چاپ بر روی پایه های مختلف ، در حال تبدیل شدن به سریعترین فرآیند چاپ است.

چاپ سیلک اسکرین

چاپ صفحه یا غربالگری ابریشم در بین همه اشکال تولید مثل چاپ متنوع ترین است. این فرایند شامل انتقال جوهر به یک پایه است ، به جز مناطقی که توسط یک استنسیل مسدود شده و امکان دسترسی جوهر را غیر ممکن می کند.
از روی صفحه نمایش می توان از مواد مختلفی مانند کاغذ ، پلاستیک ، فلز ، پارچه و شیشه استفاده کرد. این رایج ترین روشی است که برای چاپ وسایل روی لیوان ، لباس و تابلوهای تبلیغاتی استفاده می شود.

چاپ گراور

درست مانند چاپ افست ، چاپ گراور نیز انتخاب خوبی برای چاپ مواد با کیفیت و حجم بالا مانند مجلات ، کاتالوگ سفارش های پستی ، بروشورها و سایر انتشارات بلند مدت است. این روش چاپ با کیفیت بالا از تماس مستقیم کاغذ و صفحه مسی اچ دار استفاده می کند و می تواند بسیار گران باشد.

مجله نشنال جئوگرافیک یکی از نمونه های انتشارات با کیفیت است که از فرآیند چاپ گراور عکس استفاده می کند. بسته بندی هدایا ، کاغذ دیواری ، ورقه های پلاستیکی ، اثاثه یا لوازم داخلی چاپی و کفپوش وینیل نیز با استفاده از این فرآیند چاپ قابل ایجاد هستند.

تفاوت های اساسی چاپ دیجیتال با دیگر روش های چاپ

تفاوت تکنولوژیکی بین متدهای سنتی چاپ در مقابل چاپ دیجیتال درروش ایجاد طرح های موجود بر روی کاغذ است. و این باعث متفاوت بودن هزینه‌ی چاپ نسبت به چاپ سنتی شده و مشتریان می توانند تغییرات مربوط به آن را احساس کنند.
چاپ افست از صفحات برای انتقال جوهر بر سطح مورد نظر استفاده می کند. تنظیمات در متدهای سنتی مثل چاپ افست به طور کلی زمان بر بوده و پرهزینه تر از چاپ دیجیتال است.

چاپ دیجیتال به راحتی می تواند یک برگه یا یک نسخه از یک جزوه با حداقل تنظیم را چاپ کند. با این حال، چاپ افست به مقدار قابل توجهی زمان و مواد تنظیم بیشتری نیاز دارد. جوهر و هر برگه ای که از دستگاه خارج می شود در واقع ارزان تر از دستگاه چاپ دیجیتال است، اما پس انداز فقط در صورتی حس می شود که کار چاپ در حجم کافی بالا باشد.

امروزه اکثر مشاغل انجام محتوای چاپ مکرر، سریع و مداوم را برای چاپ دیجیتال انتخاب می کنند. از طرف دیگر، مشاغلی که در حجم های بالای چاپ می کنند و محتوای خود را تغییر نمی دهند، غالباً چاپ افست را انتخاب می کنند.

بین متد های سنتی مثل چاپ افست و چاپ دیجیتال تفاوت های دیگری نیز وجود دارد :

 • اولین تفاوت موجود را می توان ابعاد ورق ها دانست. اندازه ورق های مورد استفاده در چاپگرهای دیجیتال نسبت به چاپگر کمتر است و اندازه ورق های مورد استفاده در آن اندازه ای بین 19 تا 29 اینچ دارند در حالی که این میزان برای چاپ افست اندازه ای بین 29 تا 40 اینچ خواهد بود.
 • دومین تفاوت در نمایانگر رنگ است. هر قطعه تجهیزات چاپ تفسیرها و کنترلهای کمی متفاوت در مورد نحوه استفاده رنگها بر روی یک صفحه ارائه می دهد. رنگ های ارائه شده در متد های چاپ سنتی از تطابق بهتری برخوردار هستند و گستردگی رنگ ها در آن ها مطلوب تر ارزیابی می شود. به عنوان مثال، چاپ رنگ های Pantone (یک سیستم مدیریت رنگ) روی پرس های افست دقیق تر است زیرا در واقع از جوهر Pantone استفاده می کنند.
 • سومین تفاوت به میزان هزینه ها در چاپ دیجیتال بر می گردد، چراکه چاپگرهای دیجیتال سریع تر و برای چاپ های محدود ارزان تر هستند. چاپ دیجیتالی زمان چرخش باورنکردنی را ارائه می دهد زیرا زمان تنظیم به صورت قابل توجهی کمتر است. فروشگاه هایی که به خوبی چاپ دیجیتال را انجام می دهند می توانند چاپ یک روز و روز بعد را بسیار کارآمدتر و ارزانتر از فروشگاه هایی با چاپ افست ارائه دهند.

قیمت چاپ دیجیتال نسبت به دیگر چاپ‌ها مثل چاپ افست چگونه است ؟

قیمت چاپ دیجیتال اغلب از چاپ‌های دیگر مثل چاپ افست بیشتر است. از آنجایی که چاپ دیجیتال دارای سرعت بالایی نسبت به دیگر چاپ‌ها است، قیمت آن هم به مراتب بیشتر است. قیمت نهایی چاپ دیجیتال بصورت برگی حساب می شود و در چاپ افست اغلب بر روی تیراژ 1000 عدد به بالا قیمت گذاری صورت می گیرد.

چاپ دیجیتال اغلب برای چاپ چه اقلامی استفاده می شود ؟

چاپ دیجیتال اغلب برای چاپ اقلامی مانند چاپ کارت ویزیت، چاپ بروشور، چاپ جعبه ، بسته بندی، چاپ کاتالوگ در تعداد کم و در زمان کم انجام میشود. مثلا برای چاپ کارت ویزیت شما میتوانید از چاپ دیجیتال برای چاپ 1 ساعته کارت ویزیت استفاده کنید. اگر علاقه دارید بیشتر در مورد چاپ دیجیتال بدانید

چاپ دیجیتال چه کاربردهایی دارد ؟

چاپ دیجیتال در مقایسه با متد های سنتی از روند پیشرفت بسیار مناسبی برخوردار بوده و روز به روز ویژگی های جدیدی به آن افزوده می شود و فواید بیشماری داشته و به دلیل ویژگی های این متد چاپ، روز به روز بر ارزش آن افزوده خواهد شد.

تصویر مورد نیاز برای چاپ مستقیماً از طریق یک فایل دیجیتالی مانند PDF، TIFF و بسیاری از قالب های دیگر به چاپگر ارسال می شود. چاپ دیجیتال برای چاپ های با تیراژ کم اما جزییات و کیفیتی عالی بهترین انتخاب ممکن است.

یکی از مهمترین مزایای چاپ دیجیتال، کیفیت بالای آن است. در حقیقت، فناوری راه طولانی را طی کرده است، به این معنی که حتی اگر فقط چاپ کوچک داشته باشید، کیفیت بالایی را برای پول خود بدست می آورید. در حقیقت، این روند برای چاپهای متوسط ​​و کوتاهتر موثرتر است. شما می توانید به لطف چاپ دیجیتال، آنچه را می خواهید چاپ کنید. زمان مورد نیاز برای اعمال تغییرات یکی از مهم ترین ویژگی های این متد است. همچنین چاپ دجیتال بسیار مقرون به صرفه است و این یکی از مهم ترین ویژگی های مورد نیاز برای کسب و کار های کوچک تر است.
چاپ  دیجیتال بسیار سریعتر از متد های چاپ سنتی مثل چاپ افست است.نیازمندی حداقلی به زمان برای اعمال تغییرات و زمان کم برای نصب تجهیزات اولیه و راه اندازی به سرعت بخشیدن به کل فرآیند کمک می کند. در حقیقت، ثبات یکی دیگر از مزایای چاپ دیجیتال است. هنگام استفاده از این روش، هر چاپ یکسان است. نکته مهم دیگر، سازگاری با محیط زیست در متد چاپ دیجیتال است، چاپ دیجیتال از مواد و روش های سازگار با محیط زیست برای اعمال طرح شما استفاده می کند و این یک عامل مهم برای کاربرانی است که به محیط زیست اهمیت می دهند.

چاپ دیجیتال؛ چاپ شخصی شده

همانطور که گفته شد یکی از مهم ترین نیازهای امروز کاربران شخصی سازی محصولات و پاسخ مناسب به این نیاز است در حالی که روش های سنتی چاپ به سختی پاسخگوی این نیاز کاربران هستند و اگر بخواهید از یک روش چاپ سنتی مثل چاپ افست استفاده کنید به تعداد بسیار زیادی صفحه چاپی نیاز دارید و حتی اگر بتوانید به این چالش پاسخ دهید زمان مورد نیاز برای ایجاد تغییرات چالش بزرگ تری است که سد کار شما خواهد شد اما با چاپ دیجیتال می توان شخصی سازی را به بالاترین حد خود رساند بدون اینکه نیازمند صرف زمان اضافی باشید، و این همان دو ویژگی مهمی است که متدهای سنتی نمی توانند آن را داشته باشند، سفارشی سازی و انعطاف پذیری.

سفارشی سازی : چاپ افست اساساً محتوای صفحه را روی مواد اعمال می کند، به این معنی که محتوا از نظر جسمی تنظیم شده است و قابل تغییر نیست. در چاپ دیجیتال، چنین چیزی وجود ندارد، بنابراین می توانید به راحتی هر واحد چاپ را بدون هیچ زحمتی زیاد سفارشی کنید. به عنوان مثال، شما می توانید نام های مختلفی را روی کارت های عروسی چاپ کنید، جایی که فقط یک منطقه کوچک تغییر می یابد در حالی که مابقی آن یکسان است.

انعطاف پذیری در طراحی : برای اینکه بتوانید رقابتی باشید، باید مرتباً بررسی کنید که آیا طراحی شما برای جذب مخاطب هدف شما کار می کند یا خیر. هزینه چاپ طرح های جدید برچسب در پرس فلکسوگرافی می تواند به دلیل محدودیت های استفاده از صفحه های زیاد و کارمزد تنظیم، به منابع مالی شما آسیب برساند. اگر چندین طرح برچسب محصول دارید، هزینه ها می توانند سریعتر اضافه شوند. با چاپ دیجیتال هیچ هزینه ای برای صفحه یا تنظیم وجود ندارد، بنابراین می توانید چاپ لیبل ها را زودتر شروع کنید.

تاریخچه چاپ دیجیتال

سال 1946 اولین کامپیوتر دیجیتال به نام انیاک عرضه شد، در سال  1959 اولین پلاتر دیجیتال برای چاپ تصاویر کامپیوتری ، در سال ۱۹۶۵ نمایش تصاویر دیجیتال به عنوان اثر هنری،  ۱۹۷۳ اولین نرم افزار Painting توسط زیراکس ۱۹۷۷ برنامه اولین چاپگر جوهر افشان و به روش pizoelectirc با دقت ۳۰۰ dpi اختراع شد.

– اواسط 80 – چاپگرهای لیزری سیاه و سفید اداری در دسترس هستند.

در اواسط دهه 80 ، چاپگرهای لیزری ابتدا در دفاتر ظاهر شدند. این فناوری برای چند دهه توسعه یافته بود ، اما اندازه و هزینه این فناوری بدان معنی بود که آنها فقط قبل از اواسط دهه 80 میلادی در تعداد معدودی از شرکتها مورد استفاده قرار می گرفتند. زیراکس ، کانن ، اپل ، HP ، IBM و دیگران به سرعت چاپگرهای لیزری را به بازار آوردند.

– اواخر دهه 80 – انتشار دسکتاپ پدیدار شد

برای دستیابی به سخت افزار جدید ، نرم افزاری ساخته شد که مشاغل و مصرف کنندگان این امکان را برای چاپ و انتشار پرونده های دیجیتالی خود فراهم کردند. برای اولین بار ، دفاتر می توانند پرونده ها را به سرعت و ارزان چاپ کنند و تغییرات ساده ای در چیدمان صفحه ایجاد کنند ، بدون اینکه از یک شرکت حرفه ای بخواهند این کار را برای آنها انجام دهد. با این حال ، چاپ بسیار پر هزینه باقی ماند و تعداد کمی از شرکت ها توانایی چاپ داخلی را داشتند.

– 1998 اولین پرینتر جوهر افشان برای مصرف کنندگان راه اندازی شد.

در سال 1988 ، هیولت پاکارد یک جوهر افشان برای مصارف خانگی به بازار عرضه کرد. اگرچه این فناوری حدود یک دهه یا بیشتر از آن گذشته بود ، اما این اولین بار بود که با موفقیت به عنوان یک محصول مصرفی فروخته شد. در طول توسعه فن آوری ، بسیاری از مشکلات فنی برطرف شده است ، از جمله بهبود کارآیی جوهر ، جلوگیری از گرفتگی نازل با جوهر خشک و کنترل جریان جوهر به صفحه. شرکت های چاپی کارتریج های جوهر مایع را معرفی کردند – یک پیشرفت اساسی در فناوری است که واقعاً اجازه تعالی آن را داده است. چاپگر HP DeskJet با قیمت 1000 دلار وارد بازار شد.

– اواسط 90 – چاپگرهای لیزری رنگی وارد بازار می شوند.

اولین چاپگر لیزری رنگی “رومیزی” توسط QMS در سال 1993 راه اندازی شد. لیزر ColorScript 1000 با راه اندازی 12499 دلار شگفت آور بود. در سال 1995 ، اپل اولین پرینتر لیزری رنگی خود را راه اندازی کرد که قیمت آن 7000 دلار بود.

– 2000 و بهبود روز افزون فناوری های حوزه ی چاپ دیجیتال

– 2001 افتتاح موزه هنر دیجیتال در آمریکا

– ۲۰۰۲ ارائه چاپگرهای جوهر افشان با مخازن جوهر پیش از ۴ رنگ و ارائه چاپگرهای با فرمت بزرگ به صورت تجاری

روند رو به رشد فناوری های موجود در حوزه ی دیجیتال هنوز هم وجود دارد و هر روزه گسترش و بهبود روش ها و دستگا های مورد استفاده در این حوزه هستیم با این حال روش جدیدی وارد بازار نشده است.

فرآیند چاپ دیجیتال به چه صورت است ؟

چاپگرهای دیجیتال برای اعمال طرح روی سطح مورد نظر نیازی به صفحات چاپی ندارند و به جای آن از چهار رنگ برای اعمال طرح روی سطح استفاده می کنند و به جای نفوذ دادن مواد به سطح چاپ، لایه نازکی از طرح را روی سطح اعمال می کنند.

هنگامی که روی چاپ کلیک می کنید، می توانید گزینه های چاپ را انتخاب کنید، مانند اینکه می خواهید از دو طرف چاپ کنید، چه نوع کاغذی را می خواهید روی آن چاپ کنید و در کدام جهت گیری می خواهید که سند چاپ شود. سپس رایانه پرونده و گزینه های چاپی انتخابی شما را به چاپگری که به رایانه شما متصل است ارسال می کند
درایور چاپگر رایانه داده های رایانه را به زبانی که چاپگر قادر به درک آن است ترجمه می کند (هر رایانه باید درایور نصب شده برای هر چاپگری را که می خواهد روی آن چاپ کند داشته باشد).

چاپگر داده ها را پردازش می کند و تعیین می کند که چگونه می توانید سند خود را به بهترین شکل چاپ کنید.

چرا چاپ دیجیتال؟

آینده متعلق به فناوری های دیجیتال خواهد بود و صنعت چاپ نیز از این قاعده مستثنی نیست، همانطور که گفته شده در چاپ دیجیتال چیزی به نام صفحات چاپی وجود ندارد و همین امر سبب می‌شود تا عملیات چاپ سریع تر انجام شود اما موضوع مهم تر برای کسب و کارهای کوچک تر چالشی به نام حداقل تعداد سفارش وجود دارد اما با چاپ دیجیتال نیازی به نگرانی در مورد این مساله وجود ندارد و بر خلاف روش های سنتی چاپ می توان عملیات چاپ را حتی در نسخه های بسیار محدود بدون هزینه اضافی انجام داد.

از طرفی بی نیازی چاپ دیجیتال به صفحات چاپی هدر رفت منابع را به حداقل رسانده است در صورتی که در روش های سنتی برای تیراژهای بالا این میزان هدررفت منابع گاها تا 30 درصد رخ می‌دهد.

مهم‌ترین ویژگی های چاپ دیجیتال

 • در چاپ دیجیتال زمان مورد نیاز به شروع تولید و چاپ نسبت به چاپ های سنتی بسیار کمتر است.
 • تغییرات در کوتاه ترین زمان قابل اعمال هستند در نتیجه می توان در سریع ترین زمان از موارد چاپ اشتباه یا غیر موردنیاز جلوگیری نمود.
 • با استفاده از چاپ دیجیتال می توان قبل از شروع تولید انبوه آزمایش و نمونه گیری انجام داده و ریسک چاپ های دور از انتظار را به حداقل رساند.
 • شخصی سازی و چاپ داده های متغییر در چاپ دیجیتال به حداکثر مقدار ممکن خود می رسد و به وسیله چاپ دیجیتال می توانید محوصلات را برای تک تک مشتریان خود شخصی سازی کنید.
 • چاپ بر روی طیف وسیعی از سطوح امکان پذیر شده است.
 • امکان چاپ به صورت سه بعدی امکان پذیر شده است.
 • با گسترش فناوری های موجود در صنعیت چاپ دیجیتال محدودیت چاپ در اندازه های مختلف از بین رفته است.
 • تکنسین های مشغول در صنعت چاپ دیجیتال باید به علوم کامپیوتر تسلط نسبی داشته باشند.
 • چاپ دیجیتال مناسب چاپ هایی با تیراژ کمتر و ارزش بالاتر است اما با پیشرفت دستگاه های چاپ دیجیتال محدودیت های تعداد چاپپ در حال از بین رفتن هستند.

فرآیند چاپ دیجیتال به چه صورت انجام می شود؟

چاپ دیجیتال به اینصورت انجام میشود که طرح مورد نظر بوسیله نرم افزار های طراحی رستری (فتوشاپ ) یا وکتوری و خطی (ایلیستریتور ، کورل ، اتوکد ) طراحی می شوند و پس از انجام تنطیماتی که مربوط به اندازه و گراماژه کاغذ و یکرو و دورو بودن کار میشوند ، کار برای پرینت گرفتن به دستگاه چاپ دیجیتال فرستاده میشود و عملیات چاپ بدرستی انجام میشود.

کاربردهای چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال به سرعت در حال توسعه است و راه خود را به اکثر صنایع و کسب و کارها پیدا کرده است و می توان رد پای آن را از صنعت نساجی تا صنعت چاپ و نشر کتاب پیدا کرد. به طور کلی کاربرد چاپ دیجیتال شامل موارد زیر می شود:

 • چاپ دیجیتال در صنعت نساجی
 • چاپ دیجیتال برای چاپ کارت های ویزیت و دیگر انواع کارت
 • چاپ دیجیتال در ساختمان سازی و فضای داخلی
 • چاپ دیجیتال در معماری
 • چاپ دیجیتال برای تولید پوسترهای با کیفیت بالا
 • چاپ دیجیتال برای بسته بندی محصولات
 • چاپ دیجیتال برای لوازم تحریر و نشر کتاب

با استفاده از چاپ دیجیتال رو چه متریالی امکان چاپ وجود دارد؟

دستگاه های چاپ دیجیتال راهی سریع برای چاپ آگهی‌ها، آگهی‌ها و بروشورهایی را فراهم می‌کنند که باعث پیشرفت کار شما می شوند. آنها همچنین روشی آسان برای چاپ مواد جالب توجه بازاریابی مانند برچسب وینیل، کیف های پارچه ای و موارد دیگر ارائه می دهند. این که آیا شما می خواهید نام تجاری شما در نمایشگاه ها، رویدادهای جمع آوری سرمایه یا کنوانسیون ها قابل مشاهده تر باشد، طیف گسترده ای از مواد برای چاپ آرم خود با کمک یک ارائه دهنده خدمات چاپ دیجیتال حرفه ای دارید.

از بین انواع مختلف رسانه چاپ دیجیتال، موارد زیر متداول تر است :

کاغذ : این یکی از موارد مهم است. چاپگرهای دیجیتالی می توانند انواع مختلفی از کاغذ، از براق و ضخیم گرفته تا نازک و شفاف را در خود جای دهند تا طرح دیجیتالی شما را به یک محصول فیزیکی تبدیل کنند..

پارچه : چاپگرهای دیجیتالی با پارچه ابریشم، پلی استر و ویسکوز به خوبی کار می کنند. این فناوری همچنین برای چاپ طرح ها بر روی بوم ارگانیک، پنبه، پارچه و پشم استفاده می شود.

وینیل : همه کاره بودن خدمات واقعاً بر روی مواد مختلف وینیل می درخشد از جمله: وینیل بسته بندی، وینیل جوهر افشان، وینیل گرافیکی کف، و وینیل بنر.

قابلیت های منحصر به فرد چاپ دیجیتال

چاپ افست سنتی از صفحات چاپی و جوهر مرطوب استفاده می کند تا روی مواد مختلفی از قبیل کاغذ، پارچه و وینیل نقش بسته باشد. از طرف دیگر، چاپ دیجیتال مستقیماً فایلها و طرح ها را روی اشیاء چاپ می کند. به عبارت دیگر، شما به سادگی می توانید PDF و تصاویر را مستقیماً به چاپگر دیجیتال ارسال کنید و دستگاه به طور خودکار جوهر و تونر را تنظیم می کند تا طرح خود را به طور دقیق بر روی مواد انتخاب شده بچسبانید.
چاپگرهای دیجیتال ممکن است پرینترهای جوهر افشان یا مبتنی بر تونر باشند. اولی با استفاده از قطرات جوهر تصویر شما را تولید می کند در حالی که دومی از پودر پلاستیک و پلاستیکی ریز برای چاپ استفاده می کند.

در هر صورت، چاپ دیجیتال قابلیت های منحصربه فردی ارائه می کند :

 • در وقت و تلاش خود صرفه جویی کنید

روشهای چاپ سنتی قبل از انتقال طرح روی سطوح، به صفحات چاپ نیاز دارند. با روش های دیجیتال می توانید به سادگی تصویری با وضوح بالا بارگذاری کنید و بقیه فرایند را به چاپگر واگزار کنید. این امر تلاش و نیروی انسانی مورد نیاز برای چاپ را به حداقل می رساند و به شما می توانید با وقت و هزینه صرفه جویی شده به بهبود استراتژی های بازاریابی خود بپردازید.

 • طراحی را سفارشی کنید

شخصی سازی محصول یکی از مهم ترین ارکان یک بازاریابی درست است. شما حتی می توانید با کمک یک چاپگر دیجیتال، طرح های موجود را را برای هر مشتری به صورت خاص تغییر داده و بلافاصله آنها را چاپ کنید. این که آیا شما یک جزئیات جزئی را برطرف می کنید یا رنگ ها را به طور کامل تغییر می دهید به تصمیم شما بستگی دارد، طراحی شما دقیقاً همانطور که تصور می کنید بیرون خواهد آمد.

 • از تحریف تصویر خودداری کنید

این روند تیز و دقیق است و در نتیجه تولید چاپی با کیفیت و احتمال تحریف تصویر کمتر می شود.
فناوری چاپ دیجیتال یک متد سریع، دقیق و قابل اطمینان است و با استفاده از آن می توانید مطمعن باشید که نتیجه نهایی همان چیزی خواهد بود که روی صفحه کامپیوترتان می بینید.

 • فرآیند چاپ غیر تماسی

چاپ دیجیتال شامل هیچ گونه تماسی بین چاپگر و کاغذ نمی شود. در این تکنیک از نازلهای جوهر افشان جاسازی شده رایانه ای استفاده شده است که جوهر را روی کاغذ اسپری می کنند. از آنجا که هیچ تماس با سطح وجود ندارد، چاپ دیجیتالی برای انجام چاپ های سفارشی، انواع کاغذ و اندازه مناسب است. همچنین برای پروژه هایی که نیاز به کدها یا آدرس های منحصر به فرد، مانند سهام کارت یا پاکت ها دارند، بهترین گزینه است.

 • چاپ دیجیتال با محیط زیست سازگار است

از آنجا که از جوهرها، پودرها یا روکش های آبی استفاده نمی شود، چاپ دیجیتال بهترین انتخاب برای محیط زیست است. بسیاری از مشاغل در تلاشند تا آگاهی بیشتری نسبت به محیط زیست پیدا کنند. چاپ دیجیتال نه تنها یک راه عالی برای مهربانی کردن با زمین است بلکه مشتریانی را نیز جذب می کند که از لحاظ زیست محیطی خود را آگاه کرده و به آن اهمیت می دهند.

از زمان چرخش سریع تر تا طراحی های واضح تر، ویژگی های چاپ دیجیتال واقعاً تغییر دهنده بازی در صنعت چاپ هستند.

نقاط قوت چاپ دیجیتال

 • چاپ تمام رنگی : امکان طراحی متنوع با رنگ کامل و بدون محدودیت رنگ.
 • تحویل سریع : چاپ بدون استفاده از صفحات انجام می شود و تحویل سریع را امکان پذیر می کند.
 • زمان تطبیق رنگ کاهش می یابد : اکنون می توان نمونه ای واحد تولید کرد که کیفیت آن در مقایسه با محصول نهایی با طرح اصلی یکسان باشد.با استفاده از داده های دیجیتال، تطابق رنگ و آسان و ساده و بر اساس طرح اصلی تولید می تواند بلافاصله آغاز شود.
 • کم هزینه : تولید کمترین هزینه با چاپ بدون صفحه و با فرآیندهای تولید کمتر حاصل می شود.
 • ساده : فرایند ساده باعث می شود هر کسی بتواند به راحتی چاپ کند. ساده است به این دلیل که نیازی به دانش در مورد جوهر پرس یا مخلوط کردن آن برای آماده سازی چاپ ندارد.
 • تولید حجم کم : در صورت تقاضا تنها یک تولید با چاپ بدون صفحات امکان پذیر است. چاپ داده های متغیر و تولید سفارشی نیز امکان پذیر است.
 • ارزش افزوده بالا : بسته به سرگرمی یا فصول خود، اکنون می توان به نیازهای مشتریان پاسخ سریع داد.
  علاوه بر چاپ های استاندارد رنگی، چاپگرهای جوهر افشان UV امکان چاپ براق، چاپ بافت و جلوه های برجسته را فراهم می آورند که ارزش بیشتری به مواد چاپی می بخشد.
 • سازگار با محیط زیست : چاپ جوهر افشان، ضایعات جوهر را کاهش می دهد، زیرا جوهر را فقط به قسمتهایی که باید چاپ شوند، اعمال می کند.
 • شخص سازی عالی : شما می توانید با چاپ دیجیتال محصولاتتان را برای تک تک مشتریانتان شخصی سازی کنید.

نقاط ضعف چاپ دیجیتال

 • امکان مطابقت با رنگ وجود ندارد : با وجود چاپ دیجیتال به طور مداوم در حال بهبود، آنها هنوز هم نمی توانند با کیفیت رنگ چاپگر افست سنتی مطابقت داشته باشند. چاپگرهای دیجیتال از یک فرآیند چهار رنگ استفاده می کنند در حالی که چاپگرهای افست سنتی از PMS و جوهرها برای ارائه دقت رنگ استفاده می کنند.
 • ظاهر شدن ترک در طرح ها : جوهرهای چاپگر دیجیتال به طور کامل داخل کاغذ جذب نمی شوند و این بدان معنی است که وقتی قطعه جمع می شود، می توانید ترک هایی را در لبه های رنگ مشاهده کنید. این به طور معمول مشکلی در چاپ سنتی افست ندارد.
 • انتخاب های محدودتر : به دلیل سابقه حضور کمتر چاپگرهای دیجیتال در صنعت چاپ، متریال مناسب برای این چاپگر ها محدود تر بوده و جوهرهای مورد استفاده در آن ها از گستردگی نوع کمتری برخوردار هستند
 • در چاپ های با مقادیر بالاتر گران تر است : چاپ دیجیتال به طور معمول برای تعدا چاپ کمتر مناسب خواهد بود و اگر قصد دارید از تیراژ بالاتر از 2500 عدد استفاده کنید چاپ افست گزینه معقول تری به حساب می آید.

مزیت های چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال این امکان را دارد که گردش کار بسته بندی شما را کوچک کند.

در گذشته، چاپ مرسوم گام های بسیاری برای تولید بسته بندی نهایی نیاز داشت، از تولید طرح مورد نظر بسته بندی تا ساخت صفحات چاپ و این به معنای فرصت هایی برای خطا، نقص و ضایعات بود. ظهور فناوری کامپیوتر به صفحه (CTP) بسیاری از این مراحل دستی را حذف کرد، اما هزینه ساخت بیش از حد، هزینه داخلی بالاتر از کیفیت (نقص) واستفاده صفحات هنوز هم برای رسیدن به کمترین قیمت به دویدن طولانی تر نیاز دارند. ظهور چاپ دیجیتال تولید بسته بندی چاپ شده را تنها به چند مرحله کاهش داده است، زیرا عملیات چاپ کاملا دیجیتال و بسیار فشرده شده است.

چاپ دیجیتال می تواند بازدهی را تا حد زیادی بالا ببر

چاپ دیجیتال می تواند تاثیر قابل توجهی در بازدهی داشته باشد، این امر در نتیجه پس انداز و مزایای عدم موجودی منسوخ، کوچک شدن بازه ی تولید محصول، زمان سریع تر عرضه محصول به بازار، زمان بازگشت سریع سفارش، کاهش زمان چرخه و از بین بردن چندین مرحله  آزمایش نمونه های اولیه می باشد. همچنین بهره وری چاپ دیجیتال در چرخه های هزارتایی برای هر محصول بسیار مناسب ارزیابی می شود.

چاپ دیجیتال باعث افزایش بازده زنجیره تأمین می شود

با یک زنجیره تأمین فشرده، موارد زیر را تجربه خواهید کرد :

 • بازه زمانی کوتاه تر بین تأیید FDA و ورود بسته بندی برای عرضه
 • انتقال سریعتر نمونه های اولیه به تولید انبوه
 • سفارشی سازی ساده از طرح های برچسب برای هدف قرار دادن بهتر بازارهای کوچکتر، محافظت از مارک ها و پیاده سازی راه حل های پیگیری و ردیابی
 • راه اندازی مقرون به صرفه از یک نام تجاری یا گسترش به بازارهای جدید برای SKU های کم حجم
 • سرعت آزمایش بازار برای طرح های جدید

چاپ دیجیتال داده های متغیر را روی بسته بندی ساده می کند

چاپ دیجیتال، چه برچسب ها و چه کارتن ها، چاپ داده های متغیر درون خط را به چندین شکل آسان می کند. این برنامه از توسعه شجره نامه الکترونیکی و قابلیت پیگیری و ردیابی از طریق سریال سازی هر برچسب یا کارتن تاشو، با استفاده از یک کد منحصر به فرد عددی یا الفبایی، بارکد یک یا دو بعدی پشتیبانی می کند.

چاپ دیجیتال نسبت به چاپ معمولی سازگار با محیط زیست است

اول، آماده سازی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد زیرا چاپ دیجیتال تولید “برچسب های خوب” را در عرض چند دقیقه امکان پذیر می کند. این باعث کاهش جوهر، مواد و فرآیندهای پشتیبانی می شود. در برخی موارد، کاربران متوجه شده اند که تولید دیجیتال چهار برابر جوهر کمتر از فرآیندهای معمولی استفاده می کند. و از آنجا که از هیچ صفحه چاپی استفاده نمی شود، از هدر رفتن و هزینه بیشتر جلوگیری می شود. جوهرهای دیجیتال مبتنی بر روغن معدنی بوده و برای تماس غیرمستقیم با مواد غذایی تأیید شده اند.

انواع چاپ دیجیتال بر اساس ابعاد سطح چاپی

چاپ دیجیتال ابعاد عریض یا wide format : این فرمت چاپ که بیشتر برای محیط های بیرونی مورد استفاده قرار میگیرند، بزرگ ترین ابعاد در چاپ دیجیتال را دارند و عرض آن ها به 5 متر نیز می رسد و به دلیل شرایط مورد استفاده در مقابل عوامل محیطی مقاوم هستند.

چاپ دیجیتال ابعاد بزرگ یا large format : این نوع چاپ ها بین ابعاد وسیع و ابعاد متوسط قرار می گیریند و بر خلاف چاپ ابعاد وسیع برای فضاهای داخلی مورد استفاده قرار می گیرند. ابعاد چاپ فرمت بزرگ از کاغذ های A3 تا پوسترهای 1.5 متری را شامل شده و توسط چاپگرهای لیزری جوهرافشان یا نوری تولید می شوند.

چاپ ابعاد متوسط یا medium format : ابعاد چاپ در این دسته از کارت های ویزیت تا برگه های a3 را شامل شده و توسط تمام روش های چاپ دیجیتال قابل تولید هستند.

انواع چاپگر دیجیتال

چاپگرها در سرعت های مختلف و با قابلیت های متنوع همواره در دسترس کاربران بوده اند و در هر کدام از آن ها از فن آوری های خاص و جدید(در زمان خودشان) بهره گرفته شده است. اما تفاوت اصلی چاپ دیجیتال و چاپ سنتی، نه در فناوری، بلکه در کاربردهای تجاری آن هاست.

چاپگر‌های دیجیتالی جوهرافشان

چاپگر جوهر افشان یک دستگاه قابل اعتماد و پرطرفدار است که به منظور کپی کردن تصویر از دستگاه دیجیتال و تولید مثل آن بر روی کاغذ یا پلاستیک طراحی شده است. آنها با روشی بسیار پیچیده کار می کنند، در واقع صدها گلوله جوهر کوچک را روی کاغذ شلیک می کنید تا تصویر مورد نظر خود را ایجاد کنید. این ایده آل برای چاپ تصاویر و متن های با رنگ روشن است.

چاپگرهای دیجیتالی لیزری

چاپگر لیزری چاپ دیجیتال یک دستگاه الکترواستاتیکی است که از لیزر برای تولید تصویر از دستگاه دیجیتال استفاده می کند. در طی فرایند، لیزر به سمت عقب و جلو در سراسر سطح واقع در چاپگر حرکت می کند. این الکتریسیته ساکن را ایجاد می کند، که تونر را روی صفحه آزاد می کند و تصویر مورد نظر شما را چاپ می کند.

چاپگرهای لیزری در مقابل چاپگرهای جوهرافشان

 • پرینترهای جوهر افشان معمولاً ارزان قیمت هستند، اما کارایی آن پرهزینه تر است و اگر زیاد چاپ نکنید، می تواند گزینه مقرون به صرفه تر باشد.
 • چاپگرهای لیزری برای چاپ اسناد بهتر هستند، در حالی که جوهر افشان می توانند در چاپ عکس بهتر باشند.
 • اگر می خواهید هزینه هر صفحه را تا حد ممکن پایین نگه دارید، چاپگرهای لیزری ارزان تر هستند.
 • پرینترهای جوهر افشان معمولاً به فضای کمتری نسبت به چاپگرهای لیزری نیاز دارند.

چاپ دیجیتال برای بسته بندی

در سال ۲۰۱۶ شرکت پژوهشی اسمیترزپایرا آخرین ویرایش گزارش پرطرفدار خود را که آینده چاپ دیجیتال برای صنعت بسته بندی تا سال ۲۰۲۲ (The Future Of Digital Print For Packaging To 2022) نام دارد به بازار عرضه کرد. این گزارش محرک ها ، کاربردها و تکنولوژی های جدیدی که دورنمای صنعت بسته بندی و لیبل را شکل می دهد بررسی و تحلیل کرده است. این گزارش صنعت بسته بندی را تا سال ۲۰۲۲ نیز پیش بینی کرده و آمار و ارقامی در این زمینه ارائه کرده است. پنج سال آینده تغییرات عمده ای رخ خواهد داد. زیرا تولید دیجیتال به یک جریان اصیل در صنعت چاپ بسته بندی تبدیل خواهد شد. جریانی که باعث خواهد شد بسیاری از برندها و فروشگاه دیدگاه خود را نسبت به بسته بندی تغییر دهند و تبدیل کاران را مجبور کنند با تحول زنجیره عرضه و تقاضا کارهای جدیدی انجام دهند.

در سال ۲۰۱۷ لیبل ها و بسته های که از طریق چاپ دیجیتال چاپ می شوند بازاری ۱۳/۲ میلیارد دلار را در سراسر جهان خواهند داشت. در حوزه لیبل زودتر از دیگر بخش های بسته بندی تکنولوژی دیجیتال در آغوش خواهد گرفت و در این زمینه در بسیاری نقاط جهان به بلوغ خواهد رسید. در بخش کارتن و چاپ روی مقوای کنگره دار ماشین الات چاپ دیجیتال تکباره (Single Pass) با کارایی و میزان تولید بالا قادر خواهند بود ده ها میلیون متر مربع کارتن سالانه چاپ کنند. تبدیل کاران (Converters) این تجهیزات از خریداری کسر خواهند کرد. در بخش چاپ جعبه، فیلم و چاپ مستقیم روی جعبه و چاپ فلز نیز تجهیزات دیجیتال بخش مهمی از بازار را به خود اختصاص خواهند داد. در سال ۲۰۲۲ چاپ دیجیتال بسته بندی پس از ۵ سال رشد میانگین سالانه ۱۱/۲ درصد، ارزشی معادل ۲۳/۲ میلیارد خواهند داشت. چاپ دیجیتال جعبه و مقوای کارتنی بیشترین سهم را به خود اختصاص خواهند داد. پس جای تعجب ندارد که اکنون شما سرگرم خواندن این مقاله هستید و احتمالا تصمیم دارید از این رشد خوب به نفع سازمان خود استفاده کنید.البته شما تنها نیستید.

رقم ۲/۱۳ میلیارد قابل توجه است ولی چاپ دیجیتال بسته بندی تنها ۲۳/۳ درصد از کل بازار بسته بندی چاپی و ۲ درصد از کل بازار بسته بندی ( هنوز بسته بندی چاپ نشده در بازار فراوان به چشم می خورد) به خود اختصاص داده است. در زمینه سطح چاپ شده ۱۶۳ میلیارد چاپ در ابعاد A4 تنها ۷۲/۱ درصد از کل بازار بسته بندی است. در حالی که ۷/۱ میلیون تن کار چاپی تنها ۰۳/۱ درصد از کل بازار بسته بندی در جهان را تشکیل می دهند. همان گونه که پیشتر اشاره شد در سال ۲۰۲۲ که ارزش بازار بسته بندی به ۲/۲۳ میلیارد دلار می رسد که ۳/۵ درصد از کل ارزش بازار جهانی بسته بندی است . این رقم معادل ۶ میلیون تن بسته بندی است . در وهله اول این ارقام با در نظر گرفتن کل بازار بسته بندی در جهان چندان چنگی به دل نمی زند. ولی می تواند اساس و پایه خوبی برای ایجاد تغییرات  در زنجیره عرضه و تقاضا  و حتی کاربردهای نوین برای بسته بندی باشد.

در این گزارش پیش بینی رشد در بخش های مختلف و مناطق مختلف جهان که ضریب متفاوت دارند ارائه شده است. بیشترین رشد را بازار بسته بندی انعطاف پذیر تجربه هواهد کرد پس از آن بسته بندی فلزی و پلاستیک های غیر منعطف در مکان های بعدی قرار دارد در عن حال جعبه و کارتن و لیبل موتور اصلی رشد بسته بندی دیجیتال از لحاظ حجم بسته بندی هستند.

در حالیکه تبدیل کاران هر چه بیشتر به سرمایه گذاری در بازار بسته بندی روی آورند به مزایا تکنولوژی جدید برای مشتریانشان بیشتر پی خواهند برد. کمپین جدید بسته بندی ظهور پیدا خواهند کرد و بسیاری دنباله رو این کمپین ها خواهند شد و از یکدیگر تقلید خواهند کرد . تبدیل کارتن خدمات جدید ارائه کرده و به نیازهای مشتریانشان پاسخ خواهند داد. تگنولوژی های دیجیتال کارایی زنجیره عرضه و تقاضا را افزایش خواهد داد. هنوز معلوم نیست تغییراتی که تکنولوزی دیجیتال برای صنعت بسته بندی به ارمغان خواهد آورد تا چه حد این صنعت را دگرگون می کند ولی تردیدی نیست طی چند سال آینده این تکنولوژی افق های جدیدی فراسوی مصرف کنندگان بسته بندی خواهد گشود. راضی کردن خریداران یک هدف جهانی برای کلیه طرف های درگیر در صنعت بسته بندی است.

بسته بندی دیجیتال در حال بلوغ است. در سال ۲۰۱۰ پرسش اصلی برندها و تبدیل کاران این بود؛ این تکنولوژی چه کاری می تواند برای برندها و تبدیل کاران این بود ؛ این تکنولوژی چه کار می تواند انجام دهد و چه کاری باید انجام دهد.

پس از هفت سال از توسعه مداوم حالا پرسش این است: ارزش واقعی این تکنولوژی کجاست ؟ در حال حاضر کلیه طرف های درگیر در کل زنجیره عرضه و تقاضا متوجه شده اند که استفاده از چاپ دیجیتال می تواند برای آنان پول ساز باشد. در حال حاضر برندها و فروشگاه های زنجیره و شرکت های طراحی که با آنها کار می کنند تبدیل کاران بسته بندی و لیبل همه و همه از مزایای چاپ دیجیتال بهره می برند. سازمدگان تجهیزات چاپ و بسته بندی نیز از مزایای تکنولوژی چاپ دیجیتال بی نصیب نمانده اند گو اینکه برخی از آنها نیز در این عرصه موفق نبوده اند.

در دروپا ۲۰۱۶ ما شاهد کیفیت و کارایی تجهیزات دیجیتالی که سازندگان معروف و تازه واردها در عرصه بسته بندی ارائه کردند، بودیم . شرکت HP در این زمینه یک سروگردن از دیگران جلوتر است. این شرکت هزاران ماشین چاپ ایندیگو به بازرا عرضه کرده است . ماشین هایی که لیبل های با کیفیت ، جعبه و فیلم چاپ می کنند.در عین حال نفوذ به عرضه چاپ کارتن و مقوای کنگره دار هستند. البته اچ پی در این عرصه تنها نسبت به دیگران نیز موقعیت خود را با ارائه تجهیزات با کیفیت با میزان تولید بالا و هزینه پایین در عرصه چاپ دیجیتال تثبیت می کنند. در زمینه سطوح چاپ پذیر چاپ و اماده سازی و چاپ پذیری این مواد دستاوردهای مهمی به دست آمده است. تکنولوژی دیجیتال در عرصه ساخت تجهیزات تکمیلی نیز پیشرفت های فراوانی را به ارمغان آورده است و سیستم های پردش کار نیز کاملا متحول شده اند.

در بخش چاپ مقوای کنگره دار و کارتن در تیراژ بالا نیز اشتهای فراوانی به ویژه در عرصه چاپ لاینر و پس از چاپ برای استفاده از چاپ دیجیتال وجود دارد. چاپ دیجیتال می تواند کارایی چاپکاران و سازندگان کارتن را تا حد بالاییی افزایش دهد. در این عرصه شرکت های چون Georgia Pacific  و DS Smiith  و همچنین چند شرکت مستقل زیر و زرنگ به پیشرفت های فوق العاده دست پیدا کرده اند. طولی نخواهد کشید تا با افزایش کیفیت تجهیزات جوهر افشان به ویژه چاپ موارد استاندارد بسته بندی در تیراژهای بالا به یک نقطه عطف دست پیدا کنند.

ورود ماشین آلات چاپ جوهر افشان تک باره (Single pass) برای چاپ لاینر و چاپ روی کارتن های که از بیش توسط یک فرآبند دیگر چاپ شده اند به بازار می تواند تولید میلیون ها متر مربع مقوای کنگره دار در سال را در سراسر جهان تسهیل کند. این روند امکان ارائه مدل های تجاری جدید در زمینه بسته بندی آماده و بسته بندی های حمل و نقلی به وجود می آورند. در حال حاضر چاپ کارتن توسط فرآیندهای چاپ فلکسو و چاپ افست انجام می شود. با استفاده هر چه بیشتر از تکنولوژی چاپ دیجیتال که همراه این دو فرآیند چاپی مورد استفاده قرار می گیرد تحولات فوق العاده ای در عرصه تولید ماشین آلات چاپ بسته بندی رخ خواهد داد. جعبه سازان امیدوارند که هر چه زودتر از شر جعبه کسالت آور قهوه ای رنگ برای برخی از تولیدات خالص شوند. چاپ دیجیتال زنجیره عرضه و تقاضا را قادر می سازد تا توسعه پیدا کرده و در هزینه و زمان صرفه جویی کند. از سوی دیگر این باعث خواهد شد یا تولید کنندگان بسته بندی بتواند انعطاف بیشتری به خریداران و مصرف کنندگان نهایی کالا ارائه کنند.

در سال ۲۰۱۷ بیشتر بسته بندی و لیبل های مصرفی توسط تبدیل کاران متخصص تولید شده و به شرکت های پرکننده جعبه و بسته نبدی ارائه شده است. این شرکت ها جعبه ها را از محصولات مختلف پر کرده و روی آن لیبل می زنند سپس روی جعبه کدگزاری کرده، جعبه را تکمیل کرده و آن را به فروشگاه ها و توزیع کنندگان کالا تحویل می دهند. بسته بندی باید در کل زنجیره عرضه و تقاضا کارایی خود را حفظ کرده است و محتویات بسته را حفظ کند. تغییر مکان و زمان چاپ بسته می تواند چنین مزیتی در مرحله پرکردن و تکمیل بسته و یا در خود فروشگاه به ارمغان بیاورد . شاید شرکتی جدید وارد این عرصه شود و یا شاید خود تبدیل کار مکان چاپ و تولید جعبه را با همکاری مشتری به محل کسب و کار او نزدیک تر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *